Bylinky.eu - Řebříček obecný a co o něm věděli už naši předkové

"Cheiron, moudrý Kentaur, poučil Achilla o zvláštní moci řebříčku, takže si Achilles mohl udělat hojivou mast na rány utržené v trójské válce".. jak praví řecká pověst, která řebříčku obecnému dala jeho latinské jméno, Achillea millefolium..

Řebříček obecný je trvalka, která se běžně vyskytuje na našich loukách, stráních, mezích a často u okrajů lesních porostů. Má rád slunce a sušší půdu. Sbíráme ho v období od června do října, přičemž nejvhodnější je sklízet vrchní nedřevnaté části rostliny v plném květu. Květy řebříčku mají bílou až světle růžovou barvu a výrazně kořeněnou vůni.

U našich předků byl řebříček oblíbeným lékem především na poranění kůže, popáleniny a různé špatně se hojící kožní neduhy.
Řebříček je i dnes bezesporu velmi ceněnou léčivou bylinou, nejen pro vnější užití, ale také pro významné pozitivní účinky při použití vnitřním.

Vnitřní užití řebříčku
Řebříček má stahující, mírně dezinfekční a protizánětlivé účinky a výrazně urychluje srážlivost krve. Podporuje pocení a snižuje horečku, je tedy vhodný i jako doplněk léčby nachlazení. Paleta jeho účinků je poměrně široká, podívejme se tedy na další z nich podrobněji..

Řebříček a trávení
Řebříček má schopnost povzbuzovat činnost našeho trávicího ústrojí. Často se přidává do bylinkových čajů pro povzbuzení produkce žaludečních šťáv, zlepšení trávení, při žaludečních křečích, nechutenství a pro léčení vředových onemocnění žaludku a dvanácterníku. Při léčení vředových onemocnění popř. nebezpečí vnitřního krvácení hraje významnou roli výše jmenované urychlení srážlivosti krve.
Obsažené látky také stimulují produkci žluče, užívá se tedy jako tzv. cholagogum, podpůrný prostředek při nedostatečné činnosti žlučníku.

Řebříček a krevní oběh
Účinné látky řebříčku mají schopnost rozšiřovat cévy, posilovat je a zpevňovat žilní stěny. Bylinné přípravky pro posílení cévního systému a léčbu vysokého krevního tlaku proto často řebříček obsahují. Tím působí příznivě i např. v boji proti tzv. "křečovým žílám" a hemoroidům. O řebříčku říkáme, že čistí krev, je někdy součástí i čistících čajů pro detoxikační kúry.

Řebříček a ženské potíže
Ženy už po mnoho generací oceňují ověřené účinky řebříčku na mnohé neblahé, typicky ženské potíže. Čaj z řebříčku ženám pomáhá snížit bolestivost menstruace a zároveň zmírnit krvácení. Používá se také pro úpravu cyklu v případě jeho nepravidelnosti a v období klimaktéria ženám ulehčuje od některých nepříjemných průvodních projevů.
Příznivci přírodní léčby ho též doporučují jako součást čajových směsí při léčení zánětu močových cest, který častěji postihuje ženy než muže.

Vnější užití řebříčku
Jak už jsme se zmínili výše, pro vnější účely se řebříček užívá především pro svojí schopnost urychlovat srážlivost krve. Pro lokální aplikaci se dříve používal nálev nebo odvar z řebříčku, čerstvé listy, nebo šťáva vymačkaná z drcených listů smíchaná s vodou, která se přikládala jako obklad na poraněné místo. V nízké koncentraci ve vodném roztoku se používala k obkladům, omývání a výplachům. Protizánětlivého účinku všech jmenovaných způsobů užití se využívá také např. ve formě kloktadla při zánětech dásní.
Masti a krémy s výtažky řebříčku mají velmi příznivý vliv při léčení potíží jako jsou kožní ekzémy, vyrážky, křečové žily apod. Stejně jako jitrocel, i list řebříčku nám může posloužit jako první pomoc při poranění kůže. Na odřeninu, režnou či jinou povrchovou ránu přiložíme pomačkané listy a necháme působit. Místo si tak vydezinfikujeme a zastavíme krvácení.

Možné nežádoucí účinky řebříčku obecného
Řebříček není vhodný k intenzivnímu dlouhodobému pravidelnému vnitřnímu užívání, obsahuje thujon, který by při vysokých dávkách užívaných po delší dobu mohl vést k závratím, bolestem hlavy a jiným nervovým poruchám. Těhotné a kojící ženy by neměly vnitřně řebříček raději užívat vůbec. U některých lidí se stejně jako u třezalky tečkované může objevit přecitlivělost kůže na světlo při dlouhodobé aplikaci. Při krátkodobém vnitřním či vnějším užívání v případě potřeby však vedlejší účinky téměř nehrozí.

Zajímavosti o dalším uplatnění řebříčku
Z řebříčku obecného se získává přírodní barvivo, které se dříve hojně používalo k barvení látek. Dodává jim teplé odstíny od žluté, přes oranžovou až po hnědou.
Díky poměrně vysokému obsahu hořčin se řebříček někdy používal jako náhrada chmele pro výrobu piva.

Recept na čaj / nálev: 2 lžičky sušené drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme cca 10 min odstát a přecedíme.

---

použité zdroje: kniha Magické rostliny

[2007-02-21]
Autor článku Řebříček obecný a co o něm věděli už naši předkové: Michaela Vorlová