Bylinky.eu - Královna Bazalka - bylinka hodná svého jména

..její jméno je řeckého původu.. “basileus”, což znamená “král”. Prý ji tak nazvala jakási byzantská kněžna, která jí skládala hluboký obdiv. U mnohých národů byla bazalka posvátnou bylinou, symbolem lásky, ochrany a průvodcem duše zesnulého do ráje. Pro nás se stala nepostradatelným kořením s vůní středomoří, je bylinkou, která nejen chutná, ale také léčí..

I když máme bazalku spojenou především s italskou kuchyní, její původ sahá do dnešního Íránu a Indie. Existuje mnoho druhů bazalky, liší se od sebe velikostí listů a zabarvením, mohou mít lehce odlišnou chuť a vůni, ale jejich použití a účinné látky jsou téměř stejné. Nejznámější a u nás nejčastěji pěstovaná bazalka pravá má typicky vejčité, lesklé listy a pronikavou lehce nasládlou vůni, trochu připomínající hřebíček. Vůně a chuť čerstvé bazalky je velmi výrazná a podmanivá. Jako koření ji nelze jen tak něčím nahradit. Má však i mnoho velice prospěšných a léčivých účinků na lidský organismus, je tedy nejen kořením, ale i lékem.

Pěstování, sklizeň a uchování bazalky
Bazalku si můžeme sami pěstovat jak na zahrádce, tak v truhlíku či jiné nádobě. Má ráda sluníčko, proto jí bude dobře na slunném místě na zahradě, na balkoně, nebo za oknem. Předpěstované rostlinky se dají koupit ve větších supermarketech, ale není těžké si ji vypěstovat ze semínek. V našich podmínkách je to letnička, venku nepřestojí zimu kvůli příliš nízkým teplotám. Když jí zajistíme dostatek světla, v bytě ji lze pěstovat po celý rok.
Jednotlivé lístky bazalky se dají sklízet během celého roku, vršky rostlinek pak nejlépe před květem.
Bazalku můžeme používat čerstvou nebo ji usušit či zmrazit pro pozdější potřebu. Pro zachování jejího typického aroma je asi nejlepší zmražení, protože při sušení se její chuť značně mění a ztrácí na síle. Listy necháme buď zmrazit v mikrotenovém sáčku, nebo pokrájené s trochou vody ve formě na ledové kostky. Sušit bychom ji měli v tenké vrstvě a co možná nejrychleji, aby nezčernala. Další možností jejího uchování je naložení do oleje. Takto konzervovaná bazalka je vhodná hlavně pro tepelné úpravy masa a zeleniny nebo do salátů.

Pozitivní účinky bazalky na naše tělo
Přidáním bazalky do jídla nejen ovlivníme a obohatíme jeho chuť a vůni. Látky obsažené v této bylince mají velmi příznivý vliv na naše trávení. Protože stimulují tvorbu žluče, funkci žaludku a našeho metabolismu vůbec, dokáží výrazně pomoci při trávení tučných a těžkých jídel. Zároveň pomáhají při plynatosti a různých katarech, žaludečních a střevních potížích.
V našich zeměpisných šířkách je méně známé používání bazalky ve formě čaje. Čaj ze sušené bazalky má uklidňující a lehce dezinfekční účinek na žaludek a celou trávicí soustavu, je tedy účinný při žaludečních nevolnostech a kolikách. Ulevuje také při bolestech hlavy, pocitu úzkosti a nervovém vypětí, říká se, že bazalka je bylinkou dobré nálady. Je vhodným doplňkem léčení chřipky a nachlazení, usnadňuje odkašlávání a působí mírně antisepticky. Kloktání nálevu pomáhá při léčení dásní či jiných zánětů v ústech nebo bolení v krku.
Zajímavá informace pro kojící maminky jistě je, že rozumná konzumace bazalky stimuluje tvorbu mateřského mléka.

Vnější použití bazalky
Silice bazalky jsou považovány za jednu z nejúčinnějších přírodních esencí s působením na naši nervovou soustavu. Éterické oleje s výtažkem bazalky jsou velmi účinnou pomocí při stresu, bolesti hlavy, únavě a nervozitě. Říká se o nich, že jsou jedním z nejsilnějších přírodních antidepresiv. (Některé zdroje však uvádějí, že by se tyto její vonné esence neměly užívat v těhotenství.) Inhalace éterických olejů nebo výparů z bazalkového nálevu pomáhá při léčení rýmy, často se doporučuje při astma a nemocech dýchacích cest.
Díky svým antiseptickým účinkům je bazalka vhodná i na vnější ošetření kůže, jako jsou bodnutí a kousnutí hmyzem či drobnější poranění kůže. Stačí rozmačkat její listy a přiložit na bolístku. Protože hmyz nemá příliš v lásce její aromatickou vůni, dá se použít i jako přírodní repelent nebo strašák na mouchy umístěný v truhlíku na okenním parapetu.

Bazalka v kuchyni
Bazalka je pro nás především symbolem středomořské kuchyně. Dodává nezaměnitelnou chuť oblíbeným jídlům jako jsou pizza, těstoviny, grilovaná masa a zelenina, luštěniny a čerstvé saláty. Přidává se do polévek, majonéz, omáček a je jednou z hlavních ingrediencí pro známé pesto, bazalkovou pastu s parmezánem a piniovými oříšky. Při používání bazalky jako koření rychle přijdeme na to, že je chuťově velice dobrým kamarádem s česnekem. V minulém díle našeho seriálu jsme si uváděli recept na výrobu výborného bylinkového másla s bazalkou a česnekem, v předchozích článcích i jiné recepty a příklady použití bazalky v kulinářství, např. pro domácí přípravu marinády na grilování masa a zeleniny nebo výrobu domácího bylinkového octa. Tato bylinka nám nabízí opravdu mnoho možností využití v kuchyni a chuť a vůni pokrmů dokáže výrazně obohatit.

Recept na čaj/nálev: 1 lžičku sušené bazalky přelít 2dl horké vody, 5 min. louhovat
- používáme jako čaj, kloktadlo nebo na obklady, pro inhalaci můžeme přidat více sušené drogy

..a jeden jednoduchý a rychlý recept na moji oblíbenou mňamku s vůní Itálie..
Bruschetta
pro 2 osoby: italský chléb ciabatta (popř. bageta nebo veka), několik lžic olivového oleje, 4 vetší rajčata, cca 10 lístků čerstvé bazalky, 2 stroužky česneku, trochu natě šnitlíku nebo 1 jarní popř. malá červená cibulka, mletý pepř (nejlépe zelený), špetka soli
- chléb ciabatta nebo bagetu nakrájíme na plátky, lehce potřeme česnekem a chvíli opečeme v troubě. Rajčata rozkrojíme a zbavíme jadérek, zbylou dužnatou část nakrájíme na drobné kostičky spolu s cibulkou. Česnek nakrájíme na jemné plátky nebo prolisujeme. Vše smícháme s olivovým olejem, špetkou soli a pepře a nasekanou čerstvou bazalkou. Směs servírujeme na opečených plátcích chleba.

[2006-08-16]
Autor článku Královna Bazalka - bylinka hodná svého jména: Michaela Vorlová