Bylinky.eu - Jírovec maďal léčí křečové žíly i hemoroidy

Ač jsou kaštany považovány za jedovaté, při jejich vnějším užití nám mohou pomoci s celou řadou zdravotních potíží. Léčí arteriosklerózu, křečové žíly a hemoroidy, zlepšují prokrvení, posilují cévní stěny a pomáhají dokonce i při otocích a celulitidě.

Jírovec maďal je u nás poměrně rozšířeným stromem, často vysazovaným do alejí a smíšených parků. Kaštany, semena jírovce, dozrávají koncem srpna a v září. U dětí jsou oblíbené jako materiál pro výrobu figurek, pro mnohá zvířata jsou výživnou potravou v čase zimy a v léčitelství jsou uznávaným prostředkem s působením na celou řadu nepříjemných a poměrně závažných neduhů.

Kaštany jako účinný lék pro cévní systém
Lidé trpící potížemi jako jsou křečové žíly, záněty žil, hemoroidy, arterioskleróza, už se jistě setkali s nějakým přípravkem s výtažky kaštanů, popřípadě kůry či květů jírovce. V našich lékárnách a specializovaných prodejnách najdeme jak alkoholové tinktury, tak krémy a masážní gely, určené k vnější aplikaci. Obsahované látky mají protizánětlivý účinek, zároveň zlepšují průchodnost cév a žil, posilují jejich stěny a zvyšují jejich elasticitu. Při chronických nebo opakovaných potížích dbáme na pravidelnost používání přípravků a v rámci léčby a prevence také upravíme náš jídelníček. Předně omezíme tučnou stravu a potraviny bohaté na cholesterol, zvýšíme přísun ovoce a zeleniny a nezapomeneme ani na pravidelný pohyb.

Kaštany proti revma i celulitidě

Kaštanové tinktury, krémy a gely pomáhají ale také při revma a dně, kdy zlepšují prokrvení postiženého místa a působí protizánětlivě. Oblíbené jsou i k úlevě tzv. těžkých nohou, protože působí stimulačně na náš lymfatický systém. Při takových otocích nám kaštanový gel poslouží i jako prevence, nejvyššího účinku dosáhneme spolu s citlivou masáží nohou. Ze stejného důvodu se doporučují k masážím a zábalům k odstraňování celulitidy, přičemž stimulují odplavování podkožních usazenin zlepšením toku lymfy a zároveň pokožku vypínají.

Mohou se kaštany užívat vnitřně?
Ač jsou semena jírovce považována za jedovatá, v lidovém léčitelství se někdy doporučují i k vnitřnímu užití, v každém případě je ovšem lepší k této léčbě přistupovat jen pod dohledem zkušeného specialisty. Kaštany obsahují jedovatý escin, který může při  předávkování způsobovat zvracení, křeče, kopřivku a v extrémním případě i narušení funkce některých orgánů, zejména ledvin a jater. Dětem kaštany či jejich výtažky nepodáváme vůbec, otrava escinem by pro ně mohla mít fatální důsledky.
Pod kontrolou zkušeného odborníka se přípravky s výtažkem kaštanů někdy předepisují jako podpůrný prostředek při léčbě cévních onemocnění a pro zlepšení elasticity a průchodnosti cév a tepen. Jako bezpečnější přípravek můžeme v takových případech užívat i čaje s květy jírovce.

Na závěr si uvedeme recept na výrobu alkoholové tinktury z kaštanů pro vnější aplikaci.

Recept na kaštanovou tinkturu:
150g čerstvých, jemně nastrouhaných kaštanů vsypeme do uzavíratelné láhve a zalijeme 0,5l lihu (nejlépe 50%, lze použít i slivovici). Za občasného protřepání necháme 3 týdny luhovat, poté přefiltrujeme a opět důkladně uzavřeme.
- Tato tinktura je vhodná zejména jako lokální mazání na klouby postižené revma a dnou.

 

--

použitá literatura: Stromy a jejich léčivá moc

[2008-09-10]
Autor článku Jírovec maďal léčí křečové žíly i hemoroidy: Michaela Vorlová