Bylinky.eu - Domácí ovocný čaj - lahodný a zdravý

..opojná vůně léta a šálek osvěžující energie v každém ročním období..

Popularita ovocných čajů u nás stále stoupá. Důvodem je jistě široká paleta osvěžujících chutí a vůní, kde si každý může najít ten svůj. Výhodou čajů ovocných oproti klasickému černému čaji jistě je, že neobsahují kofein, proto jsou vhodné pro všechny věkové skupiny, i pro malé děti.

V našich obchodech najdeme nepřeberné množství variací ovocných čajů, jak porcovaných, tak sypaných. Jejich kvalita a složení jsou různé - i zde platí, že čím přírodnější produkt, tím lépe. Některé méně kvalitní čaje obsahují barviva a aromatické látky, bez kterých bychom se klidně obešli. Tyto příměsi slouží pouze jako lákadla pro oko a chuťové a čichové buňky. Pro naše tělo jsou však bezvýznamné, v horším případě snad i škodlivé, každopádně zbytečné. Proto je na místě kupovat kvalitní výrobek a věnovat pozornost jeho složení.
Máme ale další možnost.. svůj zdravý a lahodný ovocný čaj si můžeme namíchat sami. To je pak dvojí potěšení, když jsme si ho připravili s láskou!

Ovoce vhodné pro doma namíchané čajové směsi
Základním pravidlem při volbě surovin pro náš domácí čaj je, že používáme jen chemicky neošetřené ovoce, nejlépe z vlastní nebo babiččiny zahrádky či z volné přírody. V žádném případě nepoužíváme ovoce, na které byl aplikován chemický postřik proti škůdcům. Pokud se rozhodneme použít ovoce zakoupené v obchodě, musíme si být jisti, že kupujeme tzv. Bio-produkt, to znamená ovoce pěstované čistě přírodní cestou.

Pro inspiraci si uvedeme několik základních a běžně dostupných druhů ovoce, které jsou vhodné k usušení do čajových směsí, a některé jejich pozitivní účinky na náš organismus:

Jablečné slupky nebo sušená dužina z jablek jsou jednou z nejčastějších ingrediencí ovocných čajů. Sušené jablko dodá čaji příjemnou sladkokyselou chuť a vůni. Jablečná slupka obsahuje např. vitamin C, železo, hořčík, vápník a draslík, jablečná dužina obsahuje pektin. Tyto a další látky zastoupené v jablku posilují naši imunitu, srdce a cévy, čistí naše tělo a jsou účinné při léčbě kloubních nemocí.
Borůvky jsou nejen chuťově velmi příjemné. Mají velmi příznivý vliv na zažívací ústrojí, a to hlavně svým účinkem v boji proti průjmovým onemocněním a střevním kolikám. Látky obsažené v borůvkách také posilují naše cévy a mají příznivý vliv na krevní oběh.
Brusinky, stejně jako borůvky, pomáhají léčit katary zažívacího ústrojí, především pak průjmová onemocnění, a mají protizánětlivý a dezinfekční účinek.
Bezinky, plody černého bezu, obsahují velké množství vitaminu A a C, vitaminy skupiny B a mnoho významných stopových prvků, jako železo, hořčík, fosfor a vápník. Bezinky mají posilující vliv na naši imunitu a krevní oběh.
Šípek je zdrojem vitaminu C. Díky tomu je výborným doplňkem téměř jakéhokoli čaje pro posílení imunity, ale také při léčbě nachlazení a nemocí dýchacích cest.
Jeřabiny jsou také vhodné nejen do čajů ovocných, ale i do bylinkových směsí pro čištění organismu. Pomáhají z těla vylučovat kyselinu močovou, která se usazuje v kloubním aparátu. Tím léčí nemoci jako jsou revmatismus, dna a artróza. Další, neméně pozitivní vliv na lidský organismus mají v oblasti trávícího ústrojí. Sušené jeřabiny se už od pradávna používají proti zácpě, která je často příčinou nepříjemných hemeroidů.
Hruškové slupky nebo sušená dužina hrušky mají jemnou sladkou chuť a podmanivou vůni. I hrušky podporují činnost střev, působí proti zácpě a pomáhají s čištěním našeho těla.
Pomerančová a citronová kůra dodají našemu čaji jemně nahořklou chuť a zvýrazní jeho aroma. Obsažené látky mají čistící účinek, a to především na náš kloubní aparát, jsou tedy také nápomocné při léčení revmatismu a jiných kloubních nemocí.
Černý rybíz je známý jako významný zdroj vitamnu C. Má ale také příznivý vliv na krevní oběh a působí protizánětlivě a dezinfekčně. Je vhodný při léčení kloubních potíží, nachlazení a průjmových onemocnění a celkově posiluje naši imunitu.

Existují i další vhodné příměsi do ovocného čaje, které sice na zahrádce běžně nenajdeme, není však nákladné si je dokoupit:
Květ ibišku je velmi často základem ovocných čajů. Můžeme ho koupit v lékárně, čajovně, nebo v prodejnách s biopotravinami a zdravou výživou. Sušený květ ibišku dodá našemu ovocnému čaji typickou červenou barvu, příjemné aroma a jemně nakyslou chuť. Obsahuje mnohé zdraví prospěšné látky, zejména pak antioxidanty, které pomáhají např. snižovat hladinu cholesterolu v krvi a mají čistící účinek.
Rozinky nám mohou posloužit jako zdravé lehké sladidlo. Obsahují hroznový cukr, zdroj energie, který je mnohem přívětivější k našemu tělu, než klasický rafinovaný cukr. Jsou ale také zdrojem mnohých vitamnů a stopových prvků.
Další oblíbené příměsi do ovocných čajů jsou například mandle, kokos a jiné ořechy, datle a fíky. Vanilka dodává čaji plnou chuť a sladké podmanivé aroma. Skořice spolu s jablkem je součástí většiny vánočních a zimních čajů pro zahřátí.
Na výběr máme opravdu z velkého množství ingrediencí, nemusíme se bát popustit uzdu naší fantazii.

Sušení ovoce na čaj
V porovnání s bylinkami schne ovoce delší dobu kvůli vyššímu obsahu vody, je tedy potřeba dbát na postup sušení, aby nám ovoce nenapadla plíseň. Bobulovité plody, jako např. bezinky, jeřabiny a rybíz sušíme vcelku, první 2 dny je necháme zavadnout na stopkách, pak je teprve stopek zbavíme a dosušíme v jedné vrstvě, můžeme i na slunci. Slupky a plátky ovoce, jako např. z jablka můžeme také sušit na slunci, vždy však pouze v jedné vrstvě a občas je obrátíme. Pokud se rozhodneme ovoce usušit pomocí umělého tepelného zdroje, teplota by neměla přesáhnout 40°C a důležitá je i dostatečná cirkulace vzduchu. Sušené ovoce pak skladujeme v dobře uzavíratelné skleněné nádobě.

Míchání ovoce do čajových směsí
Naši směs na ovocný čaj si můžeme buď dopředu namíchat, nebo ovoce kombinujeme těsně před přípravou čaje, přímo do šálku. Při míchání ovoce se nejlépe řídíme podle vlastní chuti, případně podle potřeby, pokud chceme čaj užít jako podporu léčení nějakého neduhu. Všeobecně je vhodné kombinovat druhy ovoce podle jejich typické chuti tak, aby výsledná chuť byla vyvážená. Jako základ si tedy zvolíme "něco sladkého, něco kyselého, něco nahořklého a něco voňavého". Pro začátek je lepší namíchat si na zkoušku jen malé množství směsi, čaj z ní ochutnat a podle potřeby a libosti ji pak doplnit tím, co našemu jazýčku lahodí.

Příprava čaje: na větší šálek použijeme 1 lžíci ovocné směsi, přelijeme horkou vodou a necháme cca 10 min odstát. Čaj můžeme scedit, ale pokud jsme použili směs vyrobenou z jedlých příměsí, můžeme ji pak bez obav sníst.

Příjemný požitek z vlastního osvěžujícího šálku plného energie!

[2006-09-20]
Autor článku Domácí ovocný čaj - lahodný a zdravý: Michaela Vorlová