Bylinky.eu - Červená řepa - to pravé pro krásu, plodnost a dlouhověkost

..nejen že pomáhá v boji proti rakovině.. je také snad nejlevnější a běžně dostupnou omlazovací kúrou, jakou si můžeme dopřát..

Červená řepa nás jako důležitá plodina provází už po tisíce let, záznamy o jejím používání jako léku Římany jsou staré přinejmenším 3000 let.
Konzumovat se dá celá rostlina, mladé listy se dají upravovat jako špenát, nebo přidávat do polévek s jinou zeleninou, za syrova se hodí i do zeleninových salátů. Nejčastěji však zužitkováváme pouze bulvu, která se dá chutně upravit mnohými způsoby.

Červená řepa je skvělým zdrojem křemíku - "minerálu krásy"
Tato zelenina patři téměř bezkonkurenčně mezi nejefektivnější přírodní zdroje křemíku - zvaného také "minerál krásy". Křemík je nesmírně důležitý pro tvorbu a pevnost vazivových tkání a kostí, elasticitu a zdraví cévních stěn a v neposlední řadě pružnost a mladý vzhled pokožky, pevné vlasy a nehty. (Příznakem jeho nedostatku je právě například zvýšená lámavost nehtů a třepení vlasů.) Křemík celkově podporuje regeneraci celého organismu, je proto zpomalovačem stárnutí. Pravidelnou konzumací červené řepy si můžeme jeho hladinu přirozené doplnit, zároveň s dalšími důležitými minerály a vitamíny..

Pro plodnost, vývoj plodu i omlazovací kúru
Další velmi důležitou a bohatě zastoupenou látkou v červené řepě je kyselina listová. Ta je nepostradatelná pro plodnost žen a zdravý vývoj plodu, pro silné srdce a celý kardiovaskulární systém. Navíc také stimuluje obnovu a růst tkání (vazy, svaly, kůže, nehty, vlasy) a okysličování buněk. Vyšší hladinu kyseliny listové najdeme v červené řepě za syrova, tepelnou úpravou se částečně ničí.
Kombinace vysokého obsahu křemíku a kyseliny listové dělá z řepy snad nejlevnější, běžně dostupnou omlazovací kúru, jakou si můžeme dopřát. Nejlépe uděláme, když ji zařádíme do našeho jídelníčku pravidelně, optimálně alespoň 3-4x do měsíce.

Jaké další prospěšné látky najdeme v červené řepě?
Mimo jmenovaného křemíku a kyseliny listové se v řepě nachází ještě mnoho prospěšných látek. Z minerálů například hodně draslíku a železa, dále pak hořčík, vápník, zinek, jód a měď. Z vitaminů je zastoupen vitamin C, E a betakaroten. Obsahuje také organické kyseliny (jablečnou, vinnou, šťavelovou a citrónovou) a barviva (typické zbarvení jí dodává betanin, který po konzumaci řepy způsobuje neškodné zbarvení moči do červena).
Červená řepa je též bohatá na vlákninu, čímž stimuluje peristaltiku střev a čistí je od jedovatých usazenin. Celkově se řepě přisuzují příznivé účinky na trávení, mimo jiné podporuje produkci trávících šťáv v žaludku a činnost žlučníku a jater.

Červená řepa proti rakovině
Šťáva z červené řepy se doporučuje jako prevence a součást léčby rakovinného bujení, stejně tak i pro rekonvalescenci po její léčbě. Dávky jsou v takovém případě poměrně vysoké, užívají se běžně i 3 menší sklenky šťávy během dne, jako prevence se doporučuje v dávce 1 sklenky nejméně 1-2x týdně. Mnozí léčitelé slaví s touto kúrou velké úspěchy, i někteří lékaři ji doporučují jako doplněk léčby a pro celkové posílení imunitního systému při i po terapii.

Aby nám chutnala..
Za syrova můžeme řepu přidávat do zeleninových salátů, buď nakrájenou na tenké plátky, nebo nastrouhanou. Výtečný a navíc velmi zdravý je salát z řepy v kombinaci např. se zelím, křenem, ořechy, jablkem, vařeným bramborem a jogurtovou, či majonézovou zálivkou a podobně.
Červenou řepu můžeme vařit, nebo péct. Vaříme ji nejlépe ve slupce, loupeme a krájíme až po uvaření a lehce zakápneme citrónem, aby příliš neztmavla. Vařená řepa se dá používat buď jako příloha k hlavním chodům, nebo také do salátů a samozřejmě do polévek, jako je německý "Eintopf" nebo výborný ruský boršč, mimochodem velice zdravá polévka, která je doslova injekcí energie pro naše tělo.
Červenou řepu lze také jednoduše konzervovat, samotnou nebo v kombinaci s jinou zeleninou. Výborně chutná například s křenem, celerem a kořenovou zeleninou vůbec, kombinovat ji můžeme i  se zelím, květákem a mladou kukuřicí a podobně.

Dobře si vzpomínám, že jako dítě jsem nad ní "ohrnovala nos".. a nebyla jsem sama, byl to jev celkem typický pro většinu dětí ve školní jídelně. Dnes už mi chutná.. o to víc, když vím, jak moc je zdravá..
.. protože ať si dáme červenou řepu jakkoli upravenou, nemusíme pochybovat o tom, že jsme udělali něco pro naše zdraví, krásu a fyzickou i psychickou vitalitu.


--
použitá literatura: Léčba ovocem a zeleninou

[2007-10-10]
Autor článku Červená řepa - to pravé pro krásu, plodnost a dlouhověkost: Michaela Vorlová