Bylinky.eu - Znáte byliny pro posílení imunity?

V nastávající zimě budeme potřebovat dostatečně silný ochranný štít proti všem těm neviditelným útočícím vetřelcům, co poletují vzduchem.. proto se obrňme, dokud je čas!

Co je to imunita?
Asi málokdo by nedokázal odpovědět na tuto otázku.. odpověď je jasná. Imunita je obranyschopnost našeho těla vůči vnějším a vnitřním škodlivým vlivům a nebezpečným vetřelcům ve formě mikroorganismů, které by mohly ublížit našemu zdraví.
Imunita je částečně podmíněna geneticky a ovlivněna už v době vývoje nového jedince v lůně matky. Následně ale její síla výrazně závisí na způsobu našeho života, na výživě, fyzické aktivitě, míře stresu pod kterým žijeme, a pod. Především lidé, kteří mají obranyschopnost nevalnou či kolísající, by měli důsledně sledovat, dostává-li se jejich tělu všech potřebných látek. Také takzvané detoxikační kůry posilují naši obranyschopnost, dostatek pohybu a v neposlední řadě duševní pohoda.

Podívejme se, které byliny nám mohou podat pomocnou ruku při posilování naší imunity. Díky jejich příznivým účinkům se můžeme preventivně obrnit proti nemocem a zdravotním potížím, nebo významně urychlit jejich léčení.
Seznam takových rostlin by byl velice dlouhý, vybíráme tedy alespoň ty nejznámější a nejdostupnější.

Echinacea neboli Třapatka nachová je proslulá právě svojí schopností posilovat imunitní systém. Jejího výrazného účinku se někdy využívá i při tak závažných onemocněních, jako je rakovina. Přípravky s výtažkem echinacei jsou ale úžasnou prevencí i např. nemocí z nachlazení a skvělým pomocníkem v době chřipkových epidemií.

Aloe vera má posilující i čistící působení na náš organismus. O způsobu jejího užití jsme si psali v jednom z předešlých článků. Preparáty s jejím obsahem čistí tělo od usazených toxinů, čímž ho zbavují zátěže a činí ho tak odolnějším.

Česnek, cibule a křen jsou výborným zdrojem důležitých vitaminů a minerálů, zároveň jsou to ale i přírodní antibiotika. Můžeme je užívat jako doplněk léčby nemocí, i jako prevenci, v obojím případě nám pomohou v boji s nežádoucími mikroorganismy (bakteriemi, viry i plísněmi), které se usídlily v našem těle.

Šípek je známým zdrojem vitaminu C, který je nezbytný pro dostatečně silnou imunitu. Vitamin C je zároveň antioxidant, který nás zbavuje volných radikálů a zpomaluje stárnutí buněk. Šípek by neměl chybět např. v čaji pro léčbu nachlazení a chřipky, ještě účinnější jsou ale sirupy, kde se vitamin C neničí tepelnou úpravou.

Kopřiva je důležitou součástí čistících čajů a často doporučovanou bylinou pro detoxikační kúry. Navíc obsahuje řadu minerálů a vitaminů. Výhodou kopřivy je, že z ní můžeme připravovat i pokrmy, jako např. polévku nebo kopřivový špenát, které jsou chutné a zároveň léčivé.

Lichořeřišnice je jak zdrojem vitaminů a minerálů, tak velmi účinným antibiotikem. Užívat můžeme preparáty s jejím výtažkem jako léčbu i prevenci nemocí, zároveň ji ale lze konzumovat čerstvou např. v salátech, které navíc příjemně ochutí.

Šalvěj, tymián, máta a meduňka jsou příklady bylinek, které jsou v tomto ohledu významné svým šetrným antibiotickým účinkem. Čaj z nich urychlí léčení např. angíny nebo chřipky, při pravidelném a umírněném užívání nám poslouží i jako prevence tím, že eliminuje hrozbu rozšíření případné nákazy už v zárodku, čímž brání oslabení našeho organismu.

Rakytník řešetlákový je u nás ještě ne úplně doceněným stimulantem imunity. Jeho plody obsahují neuvěřitelné množství vitaminu C a spoustu antioxidantů a dalších látek, které dovedou mohutně posílit náš ochranný štít. Nejjednodušší je ho užívat ve formě sirupu, který můžeme dávat i dětem.

Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba je tradičním lékem čínské medicíny už po mnoho tisíciletí. Spektrum jeho účinků je neuvěřitelně široké a mimo jiné je považován právě za jednu z rostlin s posilujícím účinkem na imunitu. Prospívá nám též jako antioxidant a stimulant krevního oběhu. O jeho užívání bychom se ale měli raději poradit se svým lékařem.

Ženšen
je další nepostradatelnou bylinou asijského léčitelství. Jeho stimulační
účinky na obranyschopnost lidského těla byly prokázány mnoha odbornými studiemi. Ženšen je vhodné užívat ve formě občasné kúry, nebo během léčby nemocí. Dokáže obnovovat rovnováhu jak fyzickou, tak psychickou, navíc je považován za přírodní afrodiziakum.

Tyto a mnohé další dary přírody nám mohou šetrnou a přirozenou cestou posílit a zpevnit náš obranný štít, který je pro nás důležitý nejen nyní, v čase nastupujících plískanic..
..nezapomeňme na jeden z nejzákladnějších zákonů přírody.. silnější vyhrává!

[2007-11-14]
Autor článku Znáte byliny pro posílení imunity?: Michaela Vorlová