Bylinky.eu - Zelí je ideální strava nejen na zimu

..taková obyčejná hlávka zelí.. na první pohled nic zvláštního, že.. opravdu?.. raději se podívejme pořádně..

Původní domovinou zelí je nejspíš Evropa, v některých přímořských částech našeho kontinentu můžeme stále ještě nalézt plané předky této již po celém světě rozšířené zeleniny.
V našich luzích a hájích je zelí neodmyslitelnou součástí domácí tradiční kuchyně, dříve však hrálo ještě významnější roli, bylo jednou z hlavních potravin, a to po celý rok. V dobách, kdy si lidé nemohli koupit ani jinak obstarat čerstvé ovoce a zeleninu, především v zimních měsících, patřilo právě zelí mezi hlavní zdroje vitaminů. Má totiž jednu úžasnou vlastnost - při skladování ve správných podmínkách vydrží téměř bez újmy celé dlouhé měsíce. Hlavně v našich podhorských oblastech s tuhou a dlouhou zimou se každý rok nakládalo mnoho kilogramů zelí na každého člena rodiny, lidé si tak zajišťovali pravidelný přísun důležitých, a v tehdejší běžné potravě chybějících, látek na celé těžké zimní období.

Vitaminy, minerály a jiné přínosné látky obsažené v zelí
Zelí je bezesporu důležitým zdrojem vitaminu C. Ten hraje významnou roli pro zachování naší imunity. I když naši předkové nejspíš neměli potuchy o nějakém vitaminu C, věděli, že pokud budou jíst dostatek zelí, budou zdravější a odolnější vůči nemocem.
Dalšími vysoce zastoupenými vitaminy v této zelenině jsou vitamin A a vitaminy skupiny B, a to v ideálním poměru, zelí je tedy zdrojem tzv. B-komplexu. Bohatě zastoupené jsou i mnohé minerály, především železo, zinek, selen, draslík, sodík a mangan. Zelí obsahuje spoustu vlákniny, bílkovin, aminokyselin a glukózy. Kombinací všech těchto pro tělo nepostradatelných a prospěšných látek se tak stává více než jen pochoutkou na našem talíři, je to obdivuhodný, i když na první pohled nenápadný ochránce našeho zdraví.

Zelí jako balzám na naše zažívací ústrojí
O zelí se říká, že 'čistí střeva' a to je stará pravda. Má schopnost na sebe navázat jedovaté látky - těžké kovy - usazené v našem trávícím traktu, především ve střevech, a následně je odvést z těla ven. Zároveň ochraňuje střevní sliznice a podílí se na udržení zdravé střevní flóry, mikroorganismů, které se starají o správné trávení a vylučování. Zelí je známé i jako bojovník proti zácpě, a to především díky vysokému obsahu vlákniny, je tedy více než vhodné jakou součást léčby neduhů jako jsou hemoroidy a chronická ochablost střev.
Lidoví léčitelé doporučují konzumaci zelí a užívání zelné šťávy lidem trpícím vředy žaludku a dvanácterníku. Obsažené látky totiž dokáží urychlit proces hojení a zacelování postižených sliznic.

Další významné účinky zelí na náš organismus
Jak jsme se již zmínili výše, zelí je účinným stimulantem imunity, jeho pravidelná konzumace zvyšuje obranyschopnost našeho těla a pomáhá udržovat správnou funkci orgánů.
Méně známý je fakt, že zelí svým vysokým obsahem selenu pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Čistí naše tělo od nežádoucích usazenin a přebytečných tuků, tím snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Další nepříliš známý účinek zelí je schopnost uklidnit náš nervový systém, čehož můžeme využít např. při léčbě nespavosti, nervozity a napětí. Hlavně červenému zelí s vysokým obsahem selenu se připisuje blahodárný vliv na naše libido a potenci, plodnost a produkci spermatu. Lidé trpící nedostatečnou funkcí štítné žlázy by měli tuto zeleninu také zařadit do svého jídelníčku, protože jim pomůže s obnovou její správné funkce. A co teprve ti z nás, kteří bojují s nadváhou - zelí nás totiž umí nasytit a zároveň nám dodat množství zdraví prospěšných látek, přitom jeho energetická hodnota je velice nízká (cc 22kcal/100g).

Zelí v kuchyni
I když dnes běžně konzumujeme zelí spíš tepelně upravené (klasika maso-knedlo-zelo, nebo např. výborná česká zelňačka), nejvyšší obsah zdraví prospěšných látek má samozřejmě zelí syrové a kysané. Na jemno nakrájené nebo nastrouhané syrové zelí se výborně hodí do salátů všeho druhu. Pro jeho zjemnění a změknutí můžeme použít jednoduchého triku, syrové zelí nakrájíme, uložíme do uzavíratelné nádoby, přidáme několik lžic olivového oleje, promícháme a nádobu uzavřeme, uložíme do chladu a necháme 2 dny uležet.

..taková obyčejná hlávka zelí.. na první pohled nic zvláštního, že.. a co všechno umí.. byla by věčná škoda, kdybychom ho nechali vytlačit ze svého jídelníčku jinými "exotickými" potravinami, které mu někdy nesahají ani po kotníky..

[2007-01-10]
Autor článku Zelí je ideální strava nejen na zimu: Michaela Vorlová