Bylinky.eu - Muškátový oříšek je léčivé koření i nebezpečná droga

Dobrý sluha, špatný pán.. pokud se jím léčíme, nebo s ním čarujeme v kuchyni, měli bychom o něm vědět, že méně je někdy více. Je to koření s kouzelným aroma, před jeho silou bychom se však měli mít na pozoru..

Muškátovník v našich krajích volně růst nenajdeme, původně pochází z poměrně malého souostroví Indonésie, ale dnes je pěstován i v mnoha dalších zemích s tropickým podnebím. Tento sličný strom dorůstá někdy až 15-20m výšky a jeho koruna má kuželovitý tvar. Květy muškátovníku tvarem i vůní trochu připomínají konvalinku, plody by se zase daly přirovnat k peckovicím typu broskve nebo meruňky, mají zelenožlutý, někdy načervenalý odstín.

Muškátový oříšek není v pravém slova smyslu ořechem. Je to jádro pecky muškátového plodu. Mimo dužnaté části plodu je krytý ještě jakýmsi kožnatým míškem a tvrdou skořápkou, kterou je třeba rozbít a "oříšek" z ní vyloupnout. Někdy můžeme v obchodech narazit i na takzvaný muškátový květ. Ten opět není květem muškátovníku, ale usušeným červeným míškem, pokrývajícím tvrdou pecku. I "muškátový květ" se používá jako koření a lék. U nás však běžněji kupujeme oříšek, buď celý, nebo strouhaný.

Muškátový oříšek podporuje trávení a působí proti nadýmání
K léčbě zažívacích potíží muškátový oříšek používali už lékaři staré Číny. Látky obsažené v muškátovém květu i oříšku podporují chuť k jídlu, stimulují produkci trávicích šťáv a v neposlední řadě působí proti křečím v břiše a nadýmání. Mimo obohacení chuti tedy činí pokrm i lépe stravitelný. Už tradičně se muškátový oříšek i květ přidávají do mnoha asijských jídel, jak slaných, tak sladkých.
Proti nadýmání a pro zlepšení trávení můžeme muškátový oříšek užívat i samotný, je ale třeba dbát na dávkování! Úplně postačí užít po jídle na špičku nože strouhaného oříšku, dávku nepřekračujeme a dětem takový lék raději nepodáváme vůbec.

Jaká rizika má užívání muškátového oříšku?

Muškátový oříšek byl hlavně v minulosti používán jako narkotikum, a to hlavně v Asii a Egyptě, postupně pak, s rozvojem zahraničního obchodu, i v dalších částech světa. Jeho narkotický účinek sice může v nižších dávkách působit jako prostředek proti nespavosti či pro uklidnění při extrémním stresu a nervozitě, po předávkování však dochází k otravě. Ta se projevuje malátností, "omámením", ospalostí, zmateností, někdy úzkostí, vytržením z reality apod. Při hodně vysokých dávkách pak až upadáním do hlubokého a dlouhého spánku, také přirovnávaného k narkóze, v některých případech i doprovázeného halucinacemi. V extrémní situaci by silná otrava mohla skončit i smrtí. Celý stav je většinou spojen se silnou nevolností s následným zvracením, s bolestí hlavy a někdy i změnami v motorice jedince.

Kdy se raději vyhneme používání muškátového oříšku?
Jelikož látky v muškátovém oříšku působí na hladké svalstvo, lidem se srdeční slabostí či jinými srdečními poruchami nelze muškátový oříšek doporučit, pouze po poradě s lékařem. Ze stejného důvodu by ho neměly vůbec užívat ani těhotné ženy, protože by mohlo dojít k potratu či předčasnému porodu. Jak bylo již řečeno, i u malých dětí raději zvolíme jiný lék.

Muškátový oříšek je koření s osobitým aroma
V našich zeměpisných šířkách se muškátový oříšek používá spíše jako koření než jako lék. Jeho aroma je zajímavou a nelehce popsatelnou směsicí, je nahořklý, nasládlý a zároveň štiplavý. Najdeme ho jako součást kořenících směsí, zejména pro přípravu asijských specialit (např: kari). Dále se přidává do některých moučníků, do perníků a cukrovinek, setkáme se s ním i v receptech na vánoční cukroví. Je ingrediencí pro přípravu některých alkoholických likérů a lze ho pro zpestření malou špetku přidat i do svařeného vína. Používá se také k úpravám masa, paštik, uzenin, zeleniny nebo omáček, i když u nás je spíše vyhledávaný gurmány a experimentátory, než skalními zastánci klasické české kuchyně.
Zapomenout bychom neměli ani na užití muškátového oříšku ve výrobě kosmetiky, vonných olejů a parfémů.

Pokud se s muškátovým oříškem chcete léčit, nebo si jím zpestřit vaše kulinářské výtvory, pamatujte.. stačí na špičku nože!--
použitá literatura: Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla Váni

[2008-05-21]
Autor článku Muškátový oříšek je léčivé koření i nebezpečná droga: Michaela Vorlová