Bylinky.eu - Mateřídouška a tymián - léčivá vůně léta

Říká se, že o půlnoci letního slunovratu král nadpřirozených bytostí tancuje v záhonech mateřídoušky a slaví příchod léta. Mateřídouška a tymián nejen voní sluncem a létem.. zároveň dokáží léčit naše tělo a povzbudit naši mysl..

Pod latinským rodovým jménem Thymus najdeme rodinu velice oblíbených aromatických bylin, které mají v lidovém léčitelství své zasloužené místo. Jsou to Tymián obecný (T. vulgaris), Mateřídouška obecná, zvaná též úzkolistá (T. serpyllum) a její další sestry, jako je Mateřídouška citronová, časná, nebo vejčitá. Typickým znakem těchto keříkovitých, někdy plazivých, rostlin je pronikavé a typické aroma, malé, poměrně tuhé lístky a drobné květy světle až tmavě růžové barvy. Obsahem účinných látek se zástupci rodu Thymus liší poměrně málo, pro léčebné účely je tedy můžeme používat podle možností.

Pěstování mateřídoušky a tymiánu
Původní oblastí výskytu těchto bylinek je střední a jižní Evropa, kde je můžeme potkat na slunných stráních u lesa, na okrajích luk, i v poměrně suchých kamenitých oblastech s písčitou půdou.
Pokud je chceme úspěšně pěstovat, musíme jim zajistit především dostatek slunce. Prosperují jak na záhonu nebo skalce, tak jako hrnkové rostliny. Zálivku nepotřebují nijak vydatnou a vhodnější jsou dobře propustné půdy. Hlavně pro tymián je typické dřevnatění stonků u rok a více starých výhonů, proto rostliny pravidelně po odkvětu stříháme několik centimetrů nad zemí, aby byly stále bohaté.

Sběr a sušení
Pro léčebné účely sbíráme v průběhu června až září mladé kvetoucí nedřevnaté části rostliny, a to vždy za suchého počasí, nejlépe kolem poledne, kdy mají nejvyšší obsah vonných silic. Díky nízkému obsahu vody schnou mateřídouška i tymián rychle. Pro zachování jejich aroma je uskladňujeme v dobře uzavíratelných nádobách.
Lístky a větvičky tymiánu, oblíbeného koření, můžeme sklízet v průběhu celé vegetace a sušit pro pozdější použití, nebo přidávat do pokrmů čerstvé.

Jaké jsou blahodárné účinky mateřídoušky a tymiánu na naše tělo?
Čaj z mateřídoušky byl dříve ceněn hlavně jako tonikum, užíval se pro obnovu energie, získání odvahy a zahánění nočních můr.. dnes víme, že tento čaj opravdu zlepšuje naší psychickou kondici.
Mateřídouška a tymián působí jako antiseptikum, a to jak při vnitřním, tak při vnějším užití. Čaj působí dezinfekčně např. při katarech žaludku a střev, při průjmech a kolikách, urychluje a posiluje trávení a ulevuje při plynatosti. Antiseptického účinku nálevu využíváme vnitřně i pro léčbu respiračních onemocnění, a to jako kloktadlo při bolesti v krku, pro inhalace při zánětech dutin, jako čaj při chřipce, angíně, bronchitidě či nachlazení, pomáhá ale také při astma.
Ženy ocení tento čaj, nejlépe z mateřídoušky obecné, i pro jeho schopnost tlumit menstruační bolesti. Těhotné a kojící ženy by ale nálev z mateřídoušky a tymiánu neměly raději vnitřně užívat vůbec.
Nálev, který aplikujeme jako koupel, k omývání nebo obklad, pomáhá s léčbou špatně se hojících poranění kůže, při problematické a aknózní pleti, nebo pro oplachování vlasové pokožky proti lupům.
Lázně a koupele s přídavkem mateřídoušky a tymiánu nebo oleje s jejich výtažky mají blahodárný účinek na naši psychiku, dokáží dokonce ulevit i při migrénách, revmatických bolestech kloubů a jiných bolestech nervového původu. Také zlepšují dýchání a celkově povzbuzují tělo.

Tymián je koření i lék
Tymián je oblíbený zejména jako koření. V kuchyni ho používáme k úpravě masa, těstovin, salátů, polévek, omáček, ryb, divočiny, přidává se do bylinných kořenících směsí, jako je např. provensálské koření, pro své silné aroma je také velice oblíbený pro přípravu bylinných octů a olejů.
Kořenící účinek tymiánu je poměrně silný, do pokrmů ho tedy přidáváme s mírou.
Lístky tymiánu, použité k okořenění tučného masa, krémových omáček nebo jinak těžce stravitelných jídel, působí stimulačně na naše trávení, zamezují tak pocitům plnosti po jídle a zároveň dodají pokrmu typické, nezaměnitelné aroma a chuť.

--
použitá literatura: Magické rostliny/Volvox Globator

[2007-06-20]
Autor článku Mateřídouška a tymián - léčivá vůně léta: Michaela Vorlová