Bylinky.eu - Kokoška pastuší tobolka - přírodní lék proti krvácení

Kokoška je křehce působící rostlina s velice poetickým jménem.. avšak až nečekaně výrazným účinkem na lidský organismus.

Kokoška pastuší tobolka je snadno k rozeznání svými typickými, drobnými trojhrannými semeníky, tvarem připomínajícími malá srdíčka. Je to velmi nenáročná a odolná rostlina, najdeme ji i na chudých půdách i v chladných horských oblastech, běžně se vyskytuje na polích, u cest, na okrajích luk a na navážkách.

Pro léčebné účely sbíráme celou její nať, od jara až do podzimu. Sušíme ji ve stínu a sušenou nať pak můžeme pro uskladnění podrtit a uložit do uzavíratelné nádoby, nejlépe mimo dosah světla.

Léčivé účinky - pohled do historie
Nejvýznamnějším účinkem kokošky na lidský organismus je schopnost zastavovat krvácení. Tuto její vlastnost oceňovali už naši předkové, byla za tímto účelem velmi hojně užívanou bylinou, protože její účinnost je poměrně vysoká. V minulosti byla mimo jiné důležitým lékem proti tzv. chrlení krve. Dříve se sušená a na prach drcená kokoška pro léčebné účely často přidávala do červeného vína, nebo se v něm povařila a nápoj se podával po dávkách nemocnému. Dnes ji používáme spíš ve formě čaje (nálevu nebo odvaru).

Kokoška zastavuje a zmírňuje krvácení
Dokáže zastavovat různé typy krvácení, léčitelé ji doporučují například proti krvácení z nosu. Velký význam má ovšem především v gynekologii, protože účinně zmírňuje příliš silné menstruační krvácení a bolesti. Za tímto účelem je užívána již po mnohé generace. Těhotné ženy by ji ale neměly v žádném případě užívat, protože zvyšuje stahy hladkého svalstva a může vyvolat předčasný porod. Pro zastavování vnitřního krvácení se dnes již víceméně nepoužívá, nebo jen pod přísným dohledem specialisty.

Regulace krevního tlaku a čistící účinek kokošky
Dalším účinkem kokošky je schopnost oboustranně regulovat krevní tlak, zlepšovat krevní oběh a stimulovat srdeční činnost. S tímto záměrem by se ale měla aplikovat pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem, aby nedošlo ke kontraindikaci s užívanými léky.
Čaj z kokošky je také léčiteli doporučován při zánětech močového měchýře a k dezinfekci močových cest. Sušenou drogu můžeme v mírných dávkách přidávat i do směsí pro čištění krve a detoxikaci organismu.

Při vnitřním užívání kokošky je velice důležité dbát na umírněné dávky této byliny. Při předávkování může způsobit otravu. Denní dávka by neměla překročit 1 šálek čaje - viz recept níže (v extrémních případech silného krvácení maximálně 2 šálky čaje, nikdy ne více!)

Vnější užití kokošky
Dříve se prášek z drcené sušené kokošky používal jako zásyp na čerstvá krvácející poranění kůže. Odvar ve formě obkladu nebo rozmačkané čerstvé rostliny se přikládaly nejen na rány, ale i na pohmožděniny a záněty šlach pro urychlení hojení. Při krvácení z nosu se doporučovalo namočit kus látky do čerstvé šťávy z kokošky a zasunout do nosní dírky.. dnes nám tyto praktiky mohou připadat poněkud směšné nebo zastaralé, ale možná že v případě nouze a potřeby první pomoci bez potřebné výbavy by se nám některý z těchto receptů mohl hodit.
Odvar z kokošky pastuší tobolky můžeme aplikovat jako ústní vodu při krvácení dásní nebo jako kloktadlo při bolesti v krku. Sedací koupele s přídavkem odvaru dokáží zmírňovat vnější hemoroidy a zastavovat krvácení v této oblasti.

Recept na čaj z kokošky pastuší tobolky:
1 lžička sušené drogy na 250 ml vroucí vody, přelijeme a necháme 5 -10 minut odstát nebo krátce povaříme a přecedíme
- čaj vnitřně užíváme po lžících nebo doušcích, rozdělený na menší dávky během dne

 

--

použité zdroje: Dr. P.O. Mathioli - Herbář neboli bylinář

[2007-05-09]
Autor článku Kokoška pastuší tobolka - přírodní lék proti krvácení: Michaela Vorlová