Bylinky.eu - Klimatizace – aby dobře chladila

Mít dnes v autě klimatizaci je víceméně běžná věc. Nová auta se bez ní téměř neprodávají a prodávat bez ní ojetý vůz znamená, že ve srovnání se stejným modelem, ovšem s klimatizací, budete muset výrazně slevit.

Klimatizace i do fabie
U nových automobilů v cenové hladině dvě stě až tři sta tisíc korun klimatizace v základní výbavě ještě nebývá. Většinou si za ni musíte připlatit. Obvykle to bývá dvacet až třicet tisíc. Vzhledem k tomu, že konkurenční boj u vozů velikosti Škody Fabia tlačí ceny dolů, dá se při troše štěstí koupit auto za 270 tisíc, které klimatizaci mít bude. Investice do ní se vyplatí nejen vzhledem k pohodlí, které vám poskytne při jízdě. Oceníte ji i ve chvíli, kdy vaše auto budete jednou prodávat. I zákazníci v autobazarech totiž klimatizace považují za standardní součást výbavy. A to platí i u levných aut. Jakmile v autě není, cena klesá i o desítky tisíc korun.

U ojetin pozor
Když auto s klimatizací naopak budete v autobazaru kupovat, zbystřete, když se ukáže, že auto bylo nabourané. A to i nepatrně. Třeba při popojíždění v koloně. I při menším nárazu totiž hrozí to, že se na trubkách klimatizace objeví mikroskopické trhlinky, jimiž chladící kapalina uniká a klimatizace pak nefunguje tak, jak by měla. Jestli něco takového skutečně nastalo poznají jen v servisu, kde možný únik poznají poté, co klimatizaci napustí světélkujícím plynem, který technik objeví díky speciálním brýlím. Pokud se únik prokáže, většinou to znamená opravu, která podle typu auta vyjde na šest až deset tisíc korun. Ukáže-li se, že auto bourané nebylo, i přesto klimatizaci důkladně vyzkoušejte. U mechanické klimatizace by měl během několika sekund foukat studený vzduch a měl by být patrný pokles výkonu motoru, což poznáte podle poklesu otáček. U automatické klimatizace nastavte teplotu na minimum a čekejte, jestli studený vzduch začne proudit. Opět by to mělo být během pár sekund. Oba druhy klimatizací při zkoušení nastavte na plný výkon, který poté snižujte.

Klimatizace se špiní
Měli jste někdy pocit, že v autě s klimatizací cítíte jakoby zatuchlý zápach. Jestli jste si tam od včera nenechali dres a kopačky ze včerejšího tréninku, tak to nejspíš bude právě z klimatizace. Proč? Klimatizace do sebe totiž ze vzduchu nasává vlhkost, která zůstává ve výparníku, většinou umístěném pod palubní deskou. Kromě vlhkosti se v něm ovšem zachycují i drobné nečistoty, které jsou výbornou půdou pro mikroskopické houby, roztoče a bakterie. A když výparník pravidelně nečistíte, všechny tyto „dobrůtky“ si při zapnuté klimatizaci pouštíte přímo do obličeje, což „oceňují“ hlavně alergici a malé děti.

Pravidelně čistit
Klimatizace by se proto měla čistit. Stačí dvakrát ročně – na jaře a na podzim, ale pokud máte například miminko, nic nezkazíte, když údržbu provedete jednou za dva až tři měsíce. Můžete si vybrat mezi dvěma variantami – levnější a dražší. Tu levnější budete muset zvládnout sami. Spočívá v tom, že si třeba na čerpací stanici koupíte speciální přípravek na čištění klimatizace přibližně za 250 až 350 korun, který obsahuje sprej a hadičku. Tu zasunete do výdechů klimatizace, obsah lahvičky do ní vyprázdníte a necháte působit dvacet až šedesát minut. Bakterie ve vedení a výparníku klimatizace by se tak měly zahubit.
Jistější, ovšem dražší, je nechat klimatizaci důkladněji vyčistit v autoservisu, kde vám kromě dezinfekce vymění i mikrofiltr. Na to už si ale připravte tak 1500 korun.

Pozor na rozdílné teploty
Klimatizace v autě je fajn věc. Nemělo by se to s ní ale přehánět. Především v horkých dnech mohou rychlé přechody mezi studeným interiérem a teplým venkovním prostředím zapříčinit nachlazení. Teplota ve voze by proto neměla být víc než o pět stupňů nižší než venku. Zmírnění teplotního rozdílu pomůže i to, když klimatizaci vypnete čtvrt hodiny před tím, než z auta vystoupíte. Rozdíl klesne a tělo se s tím lépe vyrovná.

[2008-06-13]
Autor článku Klimatizace – aby dobře chladila: Jan Lippert