Bylinky.eu - Echinacea - léčivý dar od indiánů

Echinacea purpurea, neboli Třapatka nachová, patřila až do 19. století mezi tajemství lékárny starých indiánských kmenů v oblasti Severní Ameriky. Od doby, co její mnohé léčivé účinky byly “prozrazeny bílým tvářím” a potvrzeny i klasickou medicínou, její popularita neustále stoupá a stále přicházíme na její nové úžasné účinky na lidský organismus..

Echinacea je sama o sobě krásnou květinou a její květy jsou ozdobou nejedné zahrádky. Její jméno pochází z řeckého echinos, což znamená ježek, díky pichlavému středu jejího květenství, dokola ozdobenému nachovými okvětními jazýčky. Indiáni ji prý nazývali sluneční klobouk, jiné její používané jméno je rudbekia.

Pro léčebné účely se dá využít celá rostlina, jak květy, tak listy a kořeny, které mají nejvyšší obsah účinných látek. Nejsilnější účinek má výtažek ve formě alkoholové tinktury, protože léčivé látky se ve vodě uvolňují jen částečně. Dnes už extrakty a tinktury s obsahem výtažku echinacei běžně seženeme v lékárnách a mají opravdu široké využití s výrazným efektem na náš organismus.

Echinacea a imunita
Asi nejznámějším je silné působení echinacei jako stimulantu lidské imunity. Látky v ní obsažené mají schopnost povzbuzovat funkci bílých krvinek - obranného štítu lidského těla. Bílé krvinky, neboli lymfocyty, jsou strážci zdraví našeho těla, jsou to právě ony, kdo likvidují vetřelce ve formě virů a bakterií. Užíváním třapatky si tedy výrazně pomůžeme s celkovým posílením imunity, nacházíme v ní velkého pomocníka v oblasti prevence nemocí, jejichž původcem jsou škodlivé mikroorganismy.
Pro svou schopnost stimulovat produkci a funkci bílých krvinek je doporučována i při rekonvalescenci po prodělání nemoci, dokonce i po léčbě rakoviny chemoterapií a ozařováním. Stručně řečeno, echinacea pomáhá naše tělo dostat zpět do správné formy, chrání ho a posiluje.

Echinacea jako antibiotikum
Díky výše zmíněné schopnosti podpory funkce bílých krvinek k "požírání" a likvidaci škodlivých mikroorganismů je třapatka účinným antibiotikem. Tato její funkce je o to přínosnější, že vlastně vyburcuje naše tělo k vlastní obraně, bez zbytečného užívání chemických antibiotik s mnohými vedlejšími a škodlivými účinky. Její účinné látky pomáhají tělu likvidovat nejen bakterie, ale i viry a zárodky plísní. K této bylince bychom se měli obracet v případě všech druhů infekčních onemocnění, jako jsou chřipka, angína a jiná onemocnění dýchacích cest - funguje jako prevence i jako lék. Osvědčila se i při léčbě žaludečních vředů, nemocí střev, cévního systému a zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest. Tinktura zředěná s vodou se užívá jako kloktadlo při bolesti v krku či zánětlivých onemocněních dásní.
Své uplatnění najde i při vnějším užití. Indiáni o ní říkali, že dokáže vyléčit každou ránu. Poraněné místo dezinfikuje, chrání před infekcí a urychluje hojení. Je účinná při léčení zanícených a špatně se hojících poranění kůže, některých typů ekzému či plísňových infekcí.

Další působení třapatky nachové
Ve vyšších dávkách působí echinacea jako přírodní analgetikum, dokáže tlumit bolest.
V mnohých kulturách se jí také připisují afrodisiakální účinky a zlepšení sexuální kondice.
Užívá se jako podpůrný prostředek při léčbě nádorových onemocnění a její účinky při léčbě rakoviny se stále zkoumají v naději, že přijdeme na další protirakovinné a léčebné účinky.
Dobrou zprávou je, že užívání echinacei je vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti, které tak můžeme uchránit před zbytečným nadužíváním chemických antibiotik s mnohými neblahými vlivy na náš organismus. Běžně se totiž při léčbě echinaceou nevyskytují žádné vedlejší účinky, alergické reakce nebo kontraindikace s jinými léky.

Výzkum léčebných a preventivních účinků echinacei ještě jistě není u svého konce a můžeme se těšit na další objevy o jejím přínosném působení na naše tělo. Díky starým vědomostem indiánských kmenů dnes můžeme využívat její léčivé síly a objevovat skrytá tajemství této významné a krásné rostliny.

[2006-11-01]
Autor článku Echinacea - léčivý dar od indiánů: Michaela Vorlová