Bylinky.eu - Borovice léčí naše tělo i mysl

Stačí jen trochu nasát její pronikavé a uklidňující vůně, která v mysli mnohých z nás vyvolá obraz vánoc.. Borovice je symbolem keltského zimního slunovratu, křesťanských vánoc a lékem pro každého, bez rozdílu víry či nevíry, jak dobře věděli už staří mastičkáři..

Pro Kelty byla borovice spolu s jedlí symbolem zimního slunovratu. Zdobili tyto dva stromy pentlemi a oslavovali je jako stromy nastávajícího světla, doby, kdy Bohyně znovu porodí svého slunečního syna.. už na první pohled je podobnost se zrozením Ježíše ne čistě náhodná.. křesťanské tradice navázaly na staré pohanské a keltské tradice oslav přírody, a tak i dnes je borovice jedním ze symbolů vánoc.
Z praktického hlediska pro nás byla dříve významná nejen svým dřevem, ale i smolou. Z pohádek a filmů známe ony pochodně a louče, které vyzařovaly výrazné jasné světlo - to borovicová smůla hoří tak výrazným plamenem. Měla řadu využití, byla důležitým lepidlem a používala se k utěsnění všeho možného, domů, lodí i sudů. Jak dobře věděli už staří mastičkáři, je ale také léčivá, stejně, jako další části tohoto ztepilého stromu..

Borovice - účinný lék nejen na kašel a rýmu
V dobách minulých se borovice běžně používala jako lehce dostupný lék na kašel a rýmu. Z pupenů, mladých výhonků a někdy i z mladých šišek, se připravoval čaj, který se několikrát denně podával nemocnému. Silice obsažené v borovici totiž pomáhají rozpouštět usazený sekret jak v plících a průduškách, tak v nosních dutinách. Mají ale také dezinfekční účinky, dokáží tedy ničit původce nákazy, a to nejen při nemocech dýchacích cest, ale i například při zánětu ledvin nebo močového měchýře.
Tento léčivý čaj je chutnější po oslazení medem a celkově velmi povzbuzující, mimo silic obsahuje i cenné vitamíny a minerály. Je však třeba dbát na to, aby nebyl příliš koncentrovaný, protože by mohl podráždit sliznice našeho zažívacího traktu. Pokud byste ho chtěli vyzkoušet, určitě nepřekračujte uvedené dávkování.
Recept na čaj z borovice:
1 lžičku sušené drogy (pupeny nebo mladé výhonky) přelijeme 0,30l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut odstát, přecedíme
- čaj užíváme po lžících nebo doušcích, doporučuje se 2x denně a to jen po dobu nemoci.

Borovice v aromaterapii - aby se nám dobře dýchalo
Pro léčení výše zmíněných neduhů se borovice se používá i v aromaterapii. Několik kapek olejíčku v aromalampě někdy dokáže doslova zázraky. I touto cestou zlepšuje prokrvení sliznic, napomáhá rozpouštění sekretu a dezinfikuje naše dýchací cesty, čímž ničí původce nemocí. Doporučuje se i ke zlepšení dýchání v případě astma, je ale nutné dodržovat předepsanou dobu působení, která se nejčastěji pohybuje kolem 15ti minut. Esenciální oleje s výtažkem borovice nám zlepší náladu a navodí vnitřní klid, jejich aplikace je na místě také v případě stresu, deprese, nespavosti a podobně.
Pokud si z borovicového jehličí či výtažku silic připravíme koupel, účinek je dvojí - uvolněně silice na nás působí jejich vdechováním, ale i přímým stykem s kůží, kterou prokrvují a dezinfikují.

Bolí vás svaly nebo klouby? Dejte si koupel z borovicového jehličí!
Odvar z jehličí je úžasným lékem v případě bolestí svalů a při jejich celkově únavě po silné fyzické zátěži. Určitě ho ocení i ti z nás, kteří trpí bolestí kloubů spojených s revma a dnou. Látky obsažené v borovici stimulují prokrvení tkání, uvolňují je a zlepšují jejich zásobení potřebnými látkami.
Nejen koupele mají toto obdivuhodné působení, ale i alkoholová mazání, oleje a krémy s výtažkem borovicových silic. Ty se už od pradávna používají pro masáže namožených svalů a artrotických kloubů. Kdysi byl oblíbeným lékem olejový odvar z jehličí a výhonků borovic, který lze uchovat v lahvi po dlouhé měsíce a používat během celého roku, přesně tak to dělali naši předkové, hlavně ti těžce fyzicky pracující. My si dnes můžeme takový masážní krém nebo olej s borovicovým výtažkem jednoduše koupit v lékárně. Stejně tak zakoupíme i mnoho dalších kosmetických výrobků s borovicovou silicí, například šampóny a pěny do koupele.. nezapomeneme se podívat, jestli výrobek opravdu obsahuje výtažek přírodních silic, účinky a aroma jsou u takových produktů nesrovnatelně výraznější.

Pokud je zrovna borovice tím stromkem, který na vánoce zdobíte pentlemi, nezapomeňte se zavřenýma očima opatrně zabořit nos do jejího jehličí.. uvidíte, jak vám její vůně zlepší náladu a osvěží vaší mysl.--
použité zdroje:
Magické rostliny/Volvox Globator, darius.cz

[2007-12-19]
Autor článku Borovice léčí naše tělo i mysl: Michaela Vorlová